Kore dizileri ülkemizde yeni yeni trend olurken Amerikan ve Avrupa kültürüne yatkın dizilerden farklı olmaları ile göze çarpıyor. 21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle kültürler etkileşime girdi ve Asya kültürleri de dünya tarafından görülmeye başlandı. En iyi Kore dizileri yazımız ile bu kapıyı sizler için araladık.

Peki nedir Kore dizilerini diğer dizilerden farklı kılan şey. Asya kendine has bir kültüre sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Duygunun daha yoğun yaşandığı ve aktarıldığı, aksiyonun daha anlamlı kılındığı en iyi Kore dizileri serisine gelin birlikte göz atalım.

7. Shimyashikdang 

Shimyashikdang dizisinden bir kesit

Sadece gece yarısından sonra açık olan küçük bir restoranda, ‘Usta’ (Kim Seung Woo) olarak bilinen bir şef, müşterilerine herhangi bir menü sunmuyor, ancak müşterilerinin istediği herhangi bir yemeği hazırlamaya istekli. Her gece, gizemli Üstat, kendisini müşterilerinin sıkıntılarını rahatlatmaya adamıştır. Restoranın alışılmadık saatlerine ve kurallarına rağmen, gecenin bu sakinleri daha fazlası için geri gelmeye devam edecek.

Tür: Dram
Yıl: 2015
IMDb puanı: 8.1

6. Byutipul Maindeu

Byutipul Maindeu dizisinden bir kesit

Ülkenin en iyi cerrahlarından birisi olan Lee Young-O‘nun düzenli hayatına ara vermesi gerekmiştir. Karşı karşıya kaldığı durum ise beklenmedik ve tehlikeli bir hastasının ölmesiyle başlar. Aksi bir insan olan Lee bu olaylar arasında aşık olur ve daha geçinebilir bir insan olmayı başarır.

Tür: Dram, Gerilim
Yıl: 2016
IMDb puanı: 8.1

5. Nangmandakteo Kimsaboo

Nangmandakteo Kimsaboo dizisinden bir kesit

Küçük yaşlarda babasını kaybeden bir çocuğun hikayesi bu. Bu çocuk büyüyecek ve babasının intikamını alacaktır. Ama nasıl?

Tür: Dram
Yıl: 2016 – 2017
IMDb puanı: 8.1

4. W – Du gaeui segye

W – Du gaeui segye dizi başrol oyuncuları

Otuzlarında olan iki insanı konu alan bu duygusal hikayede çiftin geçeceği farklı konular ele alınmaktadır. Farklı dünyalarda yaşayan ancak ayrılmak istemeyen çift yaşadığı zorluklara göğüs gerebilecek mi?

Tür: Fantezi, Romantik, Dram
Yıl: 2016
IMDb puanı: 8.2

3. Byeol-e-seo on geu-dae 

Byeol-e-seo on geu-dae  dizi başrol oyuncuları

400 yıl önce Dünya’ya gelen uzaylı Do Min-Joon insanların arasına karışmış bir şekilde yaşamaktadır. Nihayet evine dönmek için yol bulan uzaylı karakter bu bağlı olduğu Dünya’dan ayrılabilecek mi?

Tür: Fantezi, Komedi, Dram
Yıl: 2013 – 2014
IMDb puanı: 8.3

2. Geunyang Saranghaneun Sai

Geunyang Saranghaneun Sai dizisinden bir kesit

Lee Gang-Doo bir futbolcu olmayı hayal ediyordu, ama bir kaza bu hayallere son verdi. Babası kazada öldü ve Lee’nin bacağını kırıldı. Lee Gang-Doo rehabilitasyonda 3 yıl geçirdi. Şimdi hiçbir şeyi yok ve günlerini boşa harcıyor. Lee Gang-Doo daha sonra Ha Moon-Soo ile buluşacaktır.

Ha Moon-Soo, mimari modeller üreten bir bayan. Lee’nin karıştığı kazada Moon’un kız kardeşi ölmüştü. Hayatta kaldığı için Moon suçluluk yaşadı. Duygularını bastırırken hayatını ciddiyetle yaşadı. Lee Gang-Doo’yla tanıştıktan sonra, Ha Moon-Soo gizli duygularını Lee’ye ifade etmeye başlar.Olanlar olacak ve büyük bir serüven baş gösterecek.

Tür: Dram, Romantik
Yıl: 2017-
IMDb puanı: 8.4

1. Tae-yang-eui hoo-ye

Tae-yang-eui hoo-ye dizisinden bir kesit

Güney Kore özel kuvvetlerinde çalışan Yoo Shi Jin ile Seul’da bir hastanede doktor olarak çalışan Kang Mo Yeon arasındaki duygu yüklü bir aşk vardır. İkilinin gireceği tehlikeli durumlar ve daha bir çok macera sizleri bekliyor.

Tür: Fantezi, Romantik
Yıl: 2016
IMDb puanı: 8.5

Kore dizileri kendine has bir oluşumuyla izleyicileri ekran başına bağlamayı başarmıştır. Sizinde bizlere ve okuyucularımıza önerebileceğin diziler varsa bizimle paylaşmayı unutma. :)

Tür, yıl ve puanlamalar IMDb‘nin resmi sitesinden alımıştır.